Pielęgnacja klasyka

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie? Domowym sposobem może być dłużej, ale po kosztach

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie? Wakacje to idealny czas, by zająć się wnętrzem swojego klasyka i sprawić mu małe, lecz skuteczne spa. Tapicerka może znów zachwycać kolorem, a plastiki zaskoczą odcieniem. Sprawdźmy, jak przywrócić dawny stan tapicerce.

Tapicerka samochodowa – czym czyścić?

Wyprać tapicerkę samochodową wcale nie jest tak prosto, mawiają niektórzy. Istnieje wiele sprawdzony sposobów na pranie tapicerki, jednak my zajmiemy się sposobami typowo domowymi. Jak wyprać tapicerkę, by wyglądała jak świeżo po wyprodukowaniu auta? Marzenie ściętej głowy? Niekoniecznie!

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie? Domowe sprzątanie może okazać się czasochłonne, jednak na pewno jest znacznie bardziej budżetowym sposobem, niż wizyta w specjalistycznym zakładzie. Czy warto zaoszczędzić pieniądze w ten sposób? Być może tak.

Domowe sposoby na pranie tapicerki

Często zdarza się, że w aucie pojawiają się plamy po rozlanej kawie. Są one mocno widoczne, szczególnie na jasnym wnętrzu. Tutaj może sprawdzić się świetnie ocet. Należy dolać go do kilku szklanek wody. Roztwór, rozlany bezpośrednio na zanieczyszczenie, powinien wybawić plamę. Miejsce przetrzeć delikatnym ręcznikiem. Ocet można stosować wymiennie z sodą oczyszczoną, która nie ma aż tak drażniącego zapachu.

Czy lakierowanie samochodu jest drogie? Porównaliśmy ceny za całość i elementy auta

Co w przypadku, gdy na tapicerce odnajdziemy zaschnięte ślady czekolady? Tępą stroną noża należy zeskrobać jej wierzchnią część. Resztę przetrzeć gąbką namoczoną płynem do mycia naczyń z wodą. Na nawilżone miejsca położyć papierowe chusteczki, które wchłoną wilgoć z brudem.

Wino z tapicerki najlepiej natomiast zejdzie przy połączeniu amoniaku z wodą. Kredki z powierzchni materiału wywabi odrobina alkoholu. Warto też pamiętać, że soda oczyszczona potrzebuje kilku godzin, by zacząć efektywnie działać. To najtańsza i najbardziej skuteczna konkurencja dla profesjonalnego czyszczenia tapicerki.

Jak czyścić materiały skóropodobne?

Przy czyszczeniu tapicerki wykonanej z materiałów skóropodobnych może przydać się świeżo wyciśnięty sok z cebuli. Warto jednak pamiętać, że taką warstwę trzeba później odpowiednio zakonserwować. Idealnie sprawdzi się tutaj gliceryna czy olejek lniany z octem.

Jak wyczyścić zamsz w samochodzie?

Choć wydaje się, że powierzchnie zamszowe są jednymi z najbardziej delikatnych, je także można czyścić przy pomocy sody oczyszczonej. Można ją rozpuścić na przykład w mleku, przy proporcji 1 łyżka sody, 1 szklanka mleka. Najlepiej roztwór rozlać na ściereczkę z mikrofibry, przyłożyć do plamy i poczekać kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *