Pielęgnacja klasyka

Jak dbać o lakier w aucie na jesień? Warunki atmosferyczne mogą nie być łaskawe

Jak dbać o lakier w aucie na jesień? Choć za oknami jeszcze bardzo słonecznie, w powietrzu już czuć jesienną aurę. Nieco deszczu, wiatr, wilgoć – wszystko to niekorzystnie wpływa na kondycję lakieru. Jak temu zaradzić? Przetestowaliśmy trzy sprawdzone sposoby. Jakie efekty?

Jak chronić lakier przed deszczem?

Powoli zmierza do nas niekorzystna aura pogodowa. Jak się przed nią bronić? Warto postawić na sprawdzoną ochronę lakieru, która zabezpieczy powłokę auta przed notorycznymi opadami deszczu. Jak to zrobić?

Uderzające krople wody mogą wywołać na lakierze mikropęknięcia. Również kwaśny deszcz przyczynia się do powstawania smug. Przede wszystkim, kierowcy powinni zdać sobie sprawę, że lakier w klasyku stanowi nie tylko warstwę estetyczną. Chroni on całą karoserię przed mikrouszkodzeniami i mechanizmami zewnętrznymi. Lakier ma chronić auto przed zarysowaniami, odbarwieniami, zmatowieniem oraz działaniem czynników atmosferycznych.

Zazwyczaj na auto nakładane są cztery warstwy lakieru. Ta ostatnia staje się pełnym zabezpieczeniem i dodaje połysku. Jest najgrubsza, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji bardzo szybko ulega zniszczeniu.

1. Warto zacząć więc od regularnego mycia auta. Należy to jednak robić ręcznie, rzadziej w myjni automatycznej.

Sprawdź, dlaczego myjnia automatyczna może dotkliwie porysować lakier

Trzeba również regularnie woskować samochód. Nie należy powtarzać tego zbyt często, ale odpowiednia warstwa wosku, nałożona na auto, jest wstanie zabezpieczyć go przed czynnikami atmosferycznymi.

2. Warto zadbać o to, by auto było parkowane jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Nie jest to łatwe, jednak miejsce parkingowe w garażu może rozwiązać wiele trudności dotyczących utrzymania auta w super stanie. Wiele statystyk wskazuje na to, że wcale nie jazda w ruchu miejskim wpływa najgorzej na kondycję auta, a właśnie warunki atmosferyczne.

3. Profesjonalne firmy oferują szeroką gamę usług zabezpieczania i czyszczenia powłoki auta. Powłoki ceramiczne mają za zadanie utwardzić lakier. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko uszkodzenia karoserii, a powłoki kwarcowe nakłada się natomiast na bardzo dobrze przygotowane do tego lakierniczo wozy, również youngtimery. Warto jednak pamiętać, że koszt takiego zabiegu waha się w okolicach 700zł. Jednorazowa pielęgnacja lakieru może jednak przynieść pozytywne skutki na dłuższy czas.

Jak dbać o lakier w aucie na jesień? Sporą popularnością zaczynają cieszyć się również folie ochronne. Można nałożyć bezbarwne na powierzchnię auta albo zaryzykować zupełną metamorfozę. Bezpieczniejsza wizualnie jest oczywiście ta pierwsza, która pozwala właścicielowi cieszyć się wozem bez jakichkolwiek modyfikacji.

Jeśli w tym roku planujesz odpowiednio zabezpieczyć lakier na nadchodzącą jesień i zimę, warto to zrobić już teraz. Zadbane auto odwdzięcza się swoim wyglądem i kulturą pracy. Nawet jeśli nie planujesz wyjeżdżać klasykiem w czasie zimniejszych dni, i tak warto zadbać o zabezpieczenie lakieru na słoneczne i wietrzne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *