Pielęgnacja klasyka,  Porady

Jak wypolerować auto? Domowe sposoby dbania o lakier klasyka

Wielu właścicieli klasycznych samochodów zastanawia się, jak utrzymać swoje perełki w jak najlepszym stanie. Często zdarza się, że brakuje im odpowiedniej wiedzy, jak profesjonalnie zająć się woskowaniem i polerowaniem auta. Przychodzimy z odpowiednią pomocą, dzięki której ten proces nie będzie już tak trudny i uciążliwy. 

Jak woskować samochód ręcznie?

Woskowanie aut ręcznie nie musi być wcale trudne. Choć wiele źródeł podaje sporo zaawansowanych technik, wystarczy, że zrozumie się kilka podstawowych zasad dotyczących woskowania aut. 

Pierwsza z nich dotyczy sprawdzenia jakości lakieru, jaki znajduje się na naszym klasyku. Jak wiemy, samochody 20+ lubią go nieco tracić, a matowienie koloru to zmora wielu kolekcjonerów. Taki lakier, który zostanie oczyszczony i poddany odtłuszczeniu ma szansę dobrze przyjąć cały proces woskowania. Jego efekt utrzyma się także znacznie dłużej. 

Aby dobrze sprawdzić jakość lakieru można założyć zwykłe rękawiczki ze stacji benzynowej i przejechać opuszkami palców po całej karoserii. Wtedy będziemy szansę odkryć wszystkie nierówności na aucie. Niedoskonałości łatwo będzie zniwelować przy pomocy specjalnego mleczka lub pasty do usuwania rys. 

Woskowanie auta – krok po kroku

Do idealnego przeprowadzenia woskowania auta będziemy potrzebować przede wszystkim gąbkowego aplikatora i mikrowłókna. Mikrowłókno, dzięki swojej strukturze, nie przyczynia się do powstawania kolejnych rys na lakierze. 

Czy klasykiem opłaca się jeździć na co dzień? – wady i zalety

Wosk najłatwiej jest nakładać przy pomocy gąbkowego aplikatora. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można nałożyć go takżę gołymi rękami. Sposób ten doceniany jest głównie za szybkość aplikacji i łatwość przeprowadzanego procesu. Najważniejsze jest, by auto zacząć polerować dopiero około 2-5 minut po nałożeniu wosku. Jeśli rozpędzimy się i nałożymy go na całe auto, przeprowadzany przez nas proces może nie być w 100% zadowalający. 

saab 900 podczas polerowania

Jak więc rozpoznać ten idealny moment do polerowania? Jest to chwila, gdy po dotknięciu wosku opuszkiem palca, nie zostawia ona jakichkolwiek śladów. Wtedy możemy przystąpić do pracy.

Jak polerować?

Auto powinniśmy polerować kolistymi ruchami. Jeśli sumiennie podeszliśmy do wszystkich wymienionych kroków, polerowanie auta powinno wystarczyć na kilkanaście myć, co zazwyczaj przelicza się aż na kilka miesięcy. Warto więc wykonać ten proces starannie, by cieszyć się błyszczącym lakierem i piękną głębią koloru.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *