Bez kategorii,  Pielęgnacja klasyka

Lakierowanie samochodu – ile kosztuje? Lakierowanie elementów a całego auta

Lakierowanie samochodu to poważna decyzja, nie ma co do tego wątpliwości. W życiu każdego właściciela starego auta przychodzi taki moment, gdy musi ją podjąć. Dotyczy ona bezpośrednio renowacji jego klasyka. Lakierowanie samochodu nie jest prostym procesem i warto go odpowiednio przemyśleć. Jak przebiega on krok po kroku? 

Lakierowanie samochodu – koszt

Lakierowanie samochodu wiąże się ze sporymi kosztami. W tym wpisie mamy zamiar przedstawić krok po kroku, jak prezentują się koszty takiego dopieszczenia auta. Już na wstępie pragniemy zaznaczyć, że przedstawione przez nas koszty są orientacyjne, mogą ulec zmianie, zależnie od wielkości auta i lakierowanych elementów.

Bardzo często zdarza się, że na aucie, lub jego elemencie, pojawia się tak dużo rys, że najlepszym rozwiązaniem staje się ponowne lakierowanie całego elementu. Jeśli chcemy, by element był naprawdę dobrze dopieszczony, musimy brać pod uwagę koszt 300-1000 zł od elementu. Dlaczego? W cenę wchodzi odpowiednie przygotowanie powierzchni, nałożenie podkładu, bazy i w końcu lakieru, który następnie zostanie skrupulatnie wypolerowany.

Kiedy auto jest zabytkiem? Radzimy, jak zdobyć żółte tablice dla klasyka

Lakierowanie samochodu – jak zrobić to samemu?

Wielu śmiałków porywa się na samodzielne lakierowanie części. Oczywiście, jest to dużo tańsze, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, które w tym wypadku jest na wagę złota.

Jeśli już bardzo pragniemy sami lakierować auto, ważne, abyśmy mieli przygotowane do tego odpowiednie stanowisko. Przestrzeń musi być osłonięte od wiatru, ale jednocześnie zapewniające dobry przepływ powietrza. Powierzchnia musi być niemalże sterylnie czysta – każdy pyłek czy ziarenko piasku, które przywrze do lakieru przed jego wyschnięciem, zepsuje efekt naszych starań. 

  1. Na starcie należy dokładnie przeczyścić obiekt z zabrudzeńi rdzy powierzchniowej. Sugerowane jest czyszczenie maszynowe, natomiast czyszczenie papierem ściernym będzie przebiegało bardzo żmudnie. 
  2. Następnie należy powierzchnię odtłuścić. Zarysowania, przy pomocy pędzelka, warto wyrównać lakierem bazowym. Warstwy powinny być maksymalnie cienkie. 
  3. Na sam koniec kładziemy lakier bezbarwny, a później całość polerujemy. Koszt takiego przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć ok. 200-300 zł za materiały. 

Ile kosztuje lakierowanie całego samochodu?

Lakierowanie samochodu w całości to spore koszty, dużo większe niż pojedynczych jego elementów. Proces jest długi i uczy właściciela auta cierpliwości. Kolejne warstwy lakieru muszą zostać dokładnie położone i dopiero w momencie, gdy poprzednia już dobrze wyschnie. Przed właściwym lakierowaniem karoseria musi być oczyszczona, odrdzewiona, odtłuszczona i oszlifowana. Koszt profesjonalnego lakierowania całego auta może wahać się od 3 tysięcy złotych do 10 tys. zł. Zazwyczaj jednak profesjonalne wykonanie takiej pracy wiąże się z kosztami powyżej 10 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że dobrze położony lakier może wystarczyć na kilkanaście lat i będzie nieprzerwanie cieszył oko właściciela. W starych samochodach jest to podwójnie ważny aspekt – dobrze położony lakier podnosi znacznie wartość pojazdu. Równie silnym przekonaniem wśród właścicieli youngtimerów jest to, mówiące jedynie o oryginalnym lakierze. Wszystko zależy więc od podejścia.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *