Bez kategorii,  Ze świata klasycznej motoryzacji

Wiemy, jak będzie wyglądał 82-metrowy mural upamiętniający historię FSC. To wspaniałe malowidło powstanie w Lublinie

W Lublinie pojawi się dość wyjątkowe malowidło. Będzie to mural upamiętniający historię FSC, więc nie byle jaki. Jest hołdem dla historii fabryki, która – bądź, co bądź – była i jest ważna dla polskiej myśli motoryzacyjnej. Jak będzie wyglądało to oryginalne dzieło sztuki i kiedy będzie można je podziwiać na ulicach stolicy lubelszczyzny?

Gdzie powstanie ogromny mural?

Mural upamiętniający historię FSC powstanie na niezagospodarowanym kawałku betonu tuż przy ulicy Mełgiewskiej. Nie tak dawno temu, Lubelskie Centrum Kultury zorganizowało konkurs, podczas którego wyłoniło artystę, który będzie odpowiedzialny za projekt i wykonanie tego wyjątkowego malowidła.

Mural ma zajmować 82 metry długości. Zwycięskim projektem okazał się ten, który nawiązuje do skróconej historii fabryki i jednocześnie podkreśla ważność Lubelskiego Lipca ’80 i wprowadzenia stanu wojennego.

mural upamiętniający historię FSC
mural upamiętniający historię FSC, ck.lublin.pl

Jak będzie wyglądał projekt lubelskiego muralu?

Projekt oficjalnie jest już znany i można go oglądać tutaj. Jest dość oryginalny i przedstawia przekrój przez wiele lat produkcji samochodów w FSC. Zaczynamy od Żuka 51, by potem płynnie zobaczyć tak zwanego smutka. Następnie widzimy żuka z 1967 roku, który dumnie dowozi pieczywo. Nie zabrakło również strażackich wozów i gierkowskich napisów inspirujących lud do oszczędzania i dbania o dobra.

Zastanawiasz się, czy warto garażować auto zimą? Sprawdź nasze statystyki

Mural upamiętniający historię FSC pokazuje również żuka jako auto robocze do wszystkiego. Później nie zabrakło nawiązań do stanu wojennego i opancerzonych egzemplarzy. Po stanie wojennym przenosimy się szybko do 1993 roku, a tam pojawia się Żuk kamper i najnowsze Lubliny.

Autorem całego zamieszania jest Olaf Cirut. Trzeba przyznać, że to świetna forma upamiętnienia historii dostawczych samochodów z Lublina. Przedstawiona wizualizacja jest miła dla oka i stanowi świetną pamiątkę. Najważniejsze przecież, że to polskie pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *