Eksploatacja klasyka,  Porady

Garażowanie auta zimą – fakty i mity

Sezon zimowy w pełni, a Ty wciąż zastanawiasz się, czy warto garażować swój samochód zimą? Poznaj kilka podstawowych faktów na temat tego, jak pojazdy zachowują się przez tę zimniejszą połowę roku i dlaczego tak wielu kierowców boi się soli jak ognia. Przyjrzyjmy się bliżej opcjom przechowywania aut zimą. 

Zimowanie klasyka – jakie są opcje? 

Przede wszystkim najważniejszą kwestią w tym wypadku wciąż pozostaje rodzaj posiadanego auta zabytkowego. Nie oszukujmy się, budżet pozostaje istotny, jednak w tym wypadku wyjdziemy od kwestii formalnych. Powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, na jakim garażu nam zależy przede wszystkim. Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji dla laików motoryzacyjnych, którzy chcieliby obcować z klasyczną motoryzacją, jednak nie mają smykałki do własnoręcznych napraw. W tym garażu będziemy mogli przezimować klasyka bez stresu, że stanie mu się krzywda lub, że nie odpali na wiosnę. Profesjonalni mechanicy zadbają o jego stan techniczny i dojrzą podczas długich, zimowych wieczorów. 

Co w przypadku, gdy posiadamy zdolności manualne i sami jesteśmy w stanie zadbać o stan naszego pojazdu? Wtedy zazwyczaj wyruszamy na poszukiwanie garaży nieco większych, na wyłączność, szerszych, a być może niejednokrotnie także i z własnym kanałem. Dla niektórych fanów yongtimerów, i starszych aut, to must have. Dzięki takim udogodnieniom będą mieli pewność, że auto jest bezpieczne i można przy nim majsterkować do woli, o każdej porze dnia i nocy. 

Przeanalizowaliśmy kilka propozycji (głównie z Warszawy, choć czekamy na Wasze typy z innych miast) i oto nasze wnioski:

  1. Neo Garage – miejsce, w którym każdy może poczuć się jak prawdziwy mechanik. Na miejscu znajdziemy stanowiska samoobsługowe, narzędzia i specjalistyczną pomoc. Godzina pracy przy aucie kosztuje 30-35 zł, a miesiąc garażowania klasyka wynosi około 300 złotych.
  2. Stacja Klasyki – miejsce, w którym znajdziemy – śmiało można rzec – najciekawsze klasyki świata. Jaguary, Porsche czy BMW, tutaj garażowane są obok siebie. Jest to nieco droższa inicjatywa, a cennik ustalany jest indywidualnie.
  3. Wynajem garażu z kanałem – opcja dla indywidualistów. Własna przestrzeń idzie w parze z własnym pomysłem na jej zagospodarowanie. Wynajęcie średniej wielkości garażu z kanałem w województwie mazowieckim może kosztować nawet około 750 zł/mies.
  4. Wynajęcie garażu może zaczynać się już od 150-200 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czego oczekuje się po takim miejscu, w co ma być wyposażone, czy ma być doprowadzona oddzielna instalacja elektryczna i najważniejsze – jak duży ma być sam garaż.

Przygotuj klasyka do zimy

Dobrze przygotowany klasyk do sezonu zimowego to taki, który jest odpowiednio zabezpieczony. Wystarczy podjąć kilka kroków, by auto mogło w spokoju przezimować przynajmniej 4-5 miesięcy. Umycie wozu i następnie jego pielęgnacja to podstawa. Samochód powinien w tym stanie wytrzymać do początku następnego sezonu. Warto także pamiętać o regularnym przestawianiu auta, a szczegółowy poradnik przygotowaliśmy dla Was TUTAJ. 

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *