Bez kategorii

Kiedy wymienić świece w klasyku? Zwlekanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji

Kiedy wymienić świece w youngtimerze – to jedno z częściej zadawanych pytań. Odpowiedź na nie może wcale nie być tak oczywista. Zazwyczaj auta te nie jeżdżą regularnie, większą część roku stoją. Można by powiedzieć, że to trochę jak z oponami – nie warto zmienić na zimowe. Czy jednak na pewno?

Kiedy wymienić świece w samochodzie?

W silnikach benzynowych przyjęta jest zazwyczaj zasada jednej świecy na każdy cylinder. Zapłon w samochodzie ma charakter iskrowy, a więc potrzebny jest czynnik zewnętrzny, który zapali mieszankę paliwowo-powietrzną. I tutaj najważniejszą rolę zaczynają odgrywać świece zapłonowe. Wytwarzają one iskrę w wyniku wyładowania elektrycznego pomiędzy elektrodami. Pracują one non stop w czasie, gdy silnik jest na chodzie. Możemy się więc domyślać, że po pewnym czasie ich żywot może się szybko zakończyć.

Kiedy wymienić świece

Najbardziej podstawowe świece przejeżdżają zazwyczaj od 30 do 50 tysięcy kilometrów. Ceny świec nie są wysokie i wahają się zazwyczaj od 10 do nawet i około 50 złotych.

Najlepszym momentem, by wymienić świece jest kontrola licznika kilometrów. Jeśli jeździmy autem regularnie, bardzo łatwo jest nam oszacować, kiedy wypadnie wyżej wspomniany czas wymiany świec zapłonowych. Co jednak w przypadku, gdy auto porusza się po drogach okazjonalnie, a nam trudno jest ocenić, kiedy będzie idealny moment? Wtedy być może warto zmieniać takie świece co rok i objąć zasadę podobną do tej z wymianą oleju.

Czy wiesz, jaki olej lać do klasyka? Sprawdź nasze porady

Świece zmieniane na czas

Zbyt późna wymiana świec może przynieść mocno niekorzystne konsekwencje dla auta. Jeśli auto zaczyna szarpać podczas jazdy, jedzie niejednostajnie – zazwyczaj jest to jeden z pierwszych i podstawowych skutków zużytej już świecy. Motor automatycznie zaczyna mieć problemy z równą pracą.

Również większe spalanie i mniejsza moc jest oznaką końca żywotności świecy. Warto także pamiętać, że jeśli mamy auto napędzane LPG, podwójnie powinniśmy pamiętać o dobrej kondycji świec. Zapewni nam to prawidłową pracę silnika i uchroni przed zbędnym stresem.

Świece zapłonowe kosztują naprawdę niedużo, a są jednym z najważniejszych elementów silnika. Bez nich nie pracuje on równo. Warto więc zadbać o regularną wymianę świec w youngtimerze, jeśli chcemy, by był on sprawny jeszcze przez długi czas. To jeden z podstawowych elementów pracy auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *