Pielęgnacja klasyka

Czy grad może uszkodzić samochód? Dla kogo jest niebezpieczny i jak przed nim chronić lakier?

Czy grad może uszkodzić samochód? Coraz częściej mamy do czynienia z nagłymi i porywistymi burzami i opadami deszczu, połączonymi także z krótkimi, lecz intensywnymi, gradobiciami. Jaki grad może uszkodzić powierzchnię auta? Radzimy, jak uchronić się przed niepotrzebnymi rysami na lakierze.

Jak chronić auto przed gradem?

Auto ochronić i zabezpieczyć przed gradobiciem można na kilka sposobów. Przede wszystkim warto zrezygnować z podróżowania w czasie gradobicia. Bardzo niekorzystnie wpływa to na kondycję lakieru, a dodatkowo jest niebezpieczne dla samych podróżujących. Idealną ochroną przed gradem jest oczywiście garaż, jednak nie każdy może pozwolić sobie na regularne przetrzymywanie auta pod wiatą.

Letnie burze zazwyczaj charakteryzuje porywczość i gwałtowność. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy zastanie nas tak ulewny deszcz i grad. Również wiaty galerii handlowych lub stacji benzynowych mogą okazać się nieocenioną pomocą w trakcie nagłego oberwania chmury.

Gradobicie a samochód – naprawa lakieru

Naprawa lakieru w przypadku gradobicia może okazać się żmudna i czasochłonna. Wszystko oczywiście zależy od intensywności opadów, ale na ogół takie oberwanie chmury może przynieść kilka widocznych wgniotek.

Czy grad może uszkodzić samochód? Często najmocniej uszkodzone zostają dach i maska. Takie wgniecenia znacznie obniżają wartość estetyczną, jak i finansową auta. W przypadku youngtimerów i klasyków szkoda ta jeszcze bardziej uciążliwa. Choć wielu właścicieli garażuje swoje samochody, może się zdarzyć, że taka niemiła przygada z gradem spotka ich podczas jednej z wakacyjnych podróży. Co wtedy?

Ile kosztuje lakierowanie elementu, a ile całego auta? Ceny potrafią być konkurencyjne

Obecnie możliwe jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Na czym to polega? Jeśli ślady gradobicia dały o sobie znać na dachu, zazwyczaj najpierw demontuje się podsufitkę, a następnie wyrównuje się blachę od środka. Taka technika znana jest pod nazwą masowania blachy. Co jednak w przypadku, gdy wgniecione zostały elementy, do których trudniejszy jest dostęp? Wtedy stosuje się metodę wyciągania wgnieceń. Na uszkodzoną powierzchnię nakłada się specjalny klej, a następnie prostuje się część przy użyciu doczepionego do niej urządzenia.

Osobiście nie polecamy takich zabiegów wykonywać ręcznie, w domu. Są specjalne firmy, który wykonają taką usługę kompleksowo i skutecznie, bez groźby jakiejkolwiek pomyłki. Po gradzie najlepiej jest wykonać polerowanie lakieru. Proces ten wygładzi powierzchnię i nada lakierowi przyjemnego wyglądu.

Malowanie auta i szpachlowanie – profesjonalnie wykonane – wychodzi znacznie drożej niż dokładne wyciągania wgnieceń. Proces ten polecany jest kierowcom, których auto ucierpiało właśnie podczas takiego intensywnego gradobicia, jednak jego skutki nie są aż tak dotkliwe.

Ile kosztuje usunięcie wgniotki po gradobiciu?

Standardowo koszt usunięcia jednego wgniecenia po gradobiciu waha się od 50 złotych. Standardowo za wyrównanie blachy po takim incydencie trzeba liczyć ponad 500 złotych. Każdy przypadek wyliczany jest jednak indywidualnie – wszystko zależy od lakieru i miejsca pracy blacharza.

Czy ubezpieczenie oc obejmuje gradobicie?

Standardowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje skutków gradobicia. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno jednak wypłacić koszty napraw samochodu w momencie, gdy zostało wcześniej wykupione ubezpieczenie AC (AutoCasco). Szkodę należy bezzwłocznie zgłosić do ubezpieczyciela. Nie należy napraw wykonywać na własną rękę – rzeczoznawca, który przyjedzie na miejsce szkody od razu wyceni koszty naprawy auta. Wartościowa będzie również konsultacja z doświadczonymi mechanikami, którzy specjalizują się w naprawach takich właśnie szkód w nieco starszych samochodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *