Eksploatacja klasyka

Cofnięty licznik w aucie – co zrobić? Czy nowy właściciel ma się czego obawiać?

Cofnięty licznik w aucie- jak to rozpoznać i co zrobić, gdy sytuacja robi się poważna? Cofnięty licznik to problem, z którym zazwyczaj borykają się właściciele aut z niewiadomą historią. Jak prawnie sobie z tym poradzić i jak na przyszłość rozpoznać w porę cofnięty licznik?

Jak rozpoznać, czy auto ma cofnięty licznik?

Według szacunkowych danych, nawet 80% samochodów, które przyjeżdżają do Polski zza granicy, miało cofnięty licznik. Potwierdza to także liczba wielu youngtimerów i klasyków, które mają przebieg nie większy, niż mityczne 200 tys. kilometrów. Warto w tym momencie dodać, że od 25 maja 2019 roku zmiana danych na drogomierzu jest jawnym przestępstwem. Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Zmiana przepisów, największe obawy wywołała jednak u posiadaczy takich właśnie aut.

auto ma cofnięty licznik

Jak oficjalnie wypowiada się policja, prawo nie działa wstecz, a nowi właściciele nie muszą się niczego obawiać. Policja nie ma zamiaru wyciągać konsekwencji wobec kogoś absolutnie niewinnego. Nabywcy aut mogą więc spać spokojnie.

Co zrobić, gdy auto miał już cofnięty licznik?

Samochody z cofniętymi licznikami to znaczny odsetek pojazdów poruszających się po naszych drogach. Policja od początku 2020 roku ma prawo przeprowadzić kontrolę stanu drogomierza. Co ważne, od 1 stycznia 2014 roku obowiązkowe jest wpisanie przebiegu auta podczas badania technicznego na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Stan licznika powinien być się nie mniejszy niż podczas poprzedniego badania. Jeśli w aucie został wymieniony licznik kilometrów, właściciel ma obowiązek pojawiać się do 14 dni od zaistniałej zmiany na stacji kontroli i dokonać zmian w papierach samochodu. Cała procedura będzie kosztowała nie więcej niż 100 złotych.

Jak szybko sprzedać youngtimera? Sprawdź kilka sprawdzonych porad

Kto może sprawdzić stan licznika w samochodzie?

Uprawnieni do sprawdzania stanu licznika w samochodzie są funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej lub Służby Celno-Skarbowej.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *