Eksploatacja klasyka

Zagubiona tablica rejestracyjna – koszt duplikatu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zagubiona tablica rejestracyjna – jaki jest koszt ponownego wydania tablic? Czasem zdarzają się sytuacje, gdy z auta odpadnie jedna tablica. Co wtedy? Wizyta w wydziale komunikacji będzie konieczna. Podpowiadamy, w jaki sposób rozwiązać ten problem.

Zgubione tablice rejestracyjne – co zrobić?

Zagubiona tablica rejestracyjna niewątpliwie stanowi spory problem dla właściciela auta. Prawnie zakazane jest prowadzenie samochodu, w którym brakuje chociaż jednej z tablic. Wymagana jest więc wizyta w wydziale komunikacji w celu wydania duplikatu.

Problem wzbiera na sile, gdy brakuje obydwu tablic. Wtedy musimy zgłosić już sprawę na policję, ponieważ możliwe jest, że zostały one po prostu skradzione. Często zdarza się, że złodzieje wykorzystują takie skradzione blachy do kradzieży paliwa ze stacji benzynowych.

Zagubiona tablica rejestracyjna

Jeśli w aucie brakuje jedynie jednej tablicy, najprawdopodobniej odczepiła się ona podczas jazdy lub zwyczajnie odpadła. W wydziale komunikacji odpowiednim dla zarejestrowania auta możliwe jest wydanie duplikatów. Tutaj ważna informacja dla właścicieli aut na czarnych blachach i tablicach z flagą: nie ma możliwości wydania duplikatów takich tablic. Wymagane jest wtedy przerejestrowanie samochodu, a z tym wiąże się zmiana numerów i dodatkowe koszty.

Duplikat tablic rejestracyjnych – cena

Wydanie dodatkowych tablic rejestracyjnych wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Wydanie wtórnika kosztuje 40 złotych, a dwóch tablic 80zł. Do tego dochodzą koszty urzędowe w wysokości 13 zł, czyli automatycznie koszty będą się mieściły w granicach 53 lub 93 złotych. Plus trzy złote w okienku urzędu skarbowego :).

Czy cofnięty licznik to spory problem dla nowego właściciela? Sprawdzamy.

Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

Jeśli chodzi o kary dotyczące jazdy bez tablicy rejestracyjnej, mieszczą się one w granicach nawet do 5.000 złotych. Jeśli jednak kierowca, podczas kontroli, umieści odpowiednio tablicę, naraża się jedynie na mandat w wysokości 50 złotych. Spory problem jest z tablicami w samochodach sportowych. To właśnie oni najczęściej wożą blachy w bagażniku lub za przednią szybą.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *