Eksploatacja klasyka

Nowy wzór tablic rejestracyjnych – jak wyglądają i co to znaczy dla kierowców?

Nowy wzór tablic rejestracyjnych zaczął obowiązywać od 11 lipca bieżącego roku. Co to oznacza? Mają one za zadanie utrudnić ich podrabianie, a kierowcy, którzy zgubili wcześniej tablicę, mają mieć mniej trudności z uzyskaniem duplikatu. Jak jest w praktyce?

Tablica rejestracyjna – nowy wzór

Ministerstwo Infrastruktury wymyśliło, że nowy wzór tablic rejestracyjnych to świetny sposób, by zapobiec ich podrabianiu. Nowe tablice, oprócz obowiązkowej naklejki z hologramem, będą teraz wykonywane techniką laserową. Można odnieść wrażenie, że nowy wzór różni się tak właściwie jedynie węższą czcionką. Trzeba się jednak mocniej wysilić, by pod odpowiednim kątem dostrzec orzełka, oznaczenie producenta, numer certyfikatu oraz numer rejestracyjny. Naklejki nadal będą. Być może to próba wprowadzenia w życie przepisu, który pozwoliłby nie naklejać już naklejek bezpośrednio na szybę.

Nowy wzór tablic rejestracyjnych

Wzór polskich tablic rejestracyjnych

Warto pamiętać, że nowy wzór będzie wydawany w urzędach od momentu, gdy z magazynów nie znikną wszystkie „stare blachy”. Dla aut już zarejestrowanych nowe przepisy nie wprowadzają absolutnie żadnych zmian. Nowe zmiany mogą tak naprawdę wcale nie utrudnić życia kierowcom, a pomóc im szybciej uzyskać duplikat zagubionej tablicy.

Jeśli blachy zostały wydane ponad 1,5 roku temu, obowiązkowo należy zamówić obie tablice. Jeśli jednak są nowsze, trzeba domówić jedynie jedną blachę. Jazda bez tablic rejestracyjnych jest zabroniona i grozi grzywną wysokości nawet 5000 złotych. Więcej na temat zagubionych tablic rejestracyjnych możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie. Tablice rejestracyjne określane są jako jedne z najważniejszych elementów samochodu. To dzięki nim patrol policji jest w stanie sprawdzić ważność badania technicznego, OC oraz to, do kogo należy auto. Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak to właśnie blachy są podstawowym źródłem informacji o pojeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *