Eksploatacja klasyka

Jak holować samochód? Jazda na holu w warunkach miejskich może być utrudniona, ale nie niemożliwa

Jak holować samochód? Ciągnięcie auta na linie bywa niejednokrotnie mocno problematyczne, jednak przestrzegając kilku najważniejszych zasad, może okazać się całkiem banalne. Sprawdźcie, jak przetransportować auto z punktu A do punktu B.

Holowanie samochodu – prędkość

Prędkość maksymalna w terenie zabudowanym podczas holowania auta jest nieco inna, niż w normalnych warunkach. Jak holować samochód? Na pewno z prędkością nie większą niż 30km/h. Poza obszarem zabudowanym jest to 60 km/h.

Jazda, i samo hamowanie, również powinny przebiegać spokojnie i rozważnie. Nie należy wykonywać zbyt szybkich ruchów. Kontrola liny holowniczej jest także wskazana – może to znacznie usprawnić przebieg holowania i podnieść jego bezpieczeństwo.

Zgubione tablice rejestracyjne – co zrobić? Jaki koszt dodatkowych tablic?

Holowanie samochodu – zasady

Do prawidłowego holowania samochodu potrzeby jest także odpowiedni sprzęt. Potrzebna jest przede wszystkim lina. Do holowania samochodów, które nie przekraczają 3,5t masy własnej, wystarczy lina o długości 4-6m. Cena takiego sprzętu zaczyna się już od 20 złotych.

Jak holować samochód

Równie ważny jest także trójkąt ostrzegawczy. Stanowi on obowiązkowe wyposażenie każdego auta. Mogą przydać się również kable rozruchowe, tak na wszelki wypadek.


Jak przygotować auto do holowania?

Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić po lewej stronie auta. Gdy na drodze złapie nas zła widoczność lub będziemy holować auto w nocy, należy włączyć światła pozycyjne. Podczas holowania pojazdu nie wolno włączać świateł awaryjnych. Lina holownicza powinna być przypięta do obu aut w ten sposób, by absolutnie się nie odczepiła od nich. Do jej zamocowania można wykorzystać jedynie haki i uszy holownicze.

Jak holować samochód?

Podczas samego holowania samochodu warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Pamiętajmy by:

  • lina była zawsze maksymalnie napięta,
  • chęć zmiany pasa powinny sygnalizować oba auta,
  • pojazd holowany powinien hamować bardziej niż samochód go ciągnący,
  • dobrze jest być ze sobą w stałym kontakcie, na przykład kierowcy mogą prowadzić rozmowę telefoniczną poprzez głośnik,
  • zwrócić szczególną uwagę na instrukcję aut z automatyczną skrzynią biegów.

Warto także pamiętać, że nie wolno holować auta z doczepioną przyczepą. Holowanie samochodu jest skomplikowaną operacją i musi zostać spełnionych kilka ważnych kryteriów, by akcja zakończyła się sukcesem. Takie zabiegi warto przeprowadzać, gdy na mieście jest już prawie pusto. Holowanie jest wtedy dużo prostsze i przebiega szybciej.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *