Eksploatacja klasyka

Jak przygotować auto do długiej trasy? Warto sprawdzić kilka podzespołów

Jak przygotować auto do długiej trasy? Wybierając się w dalszą podróż, warto przejrzeć samochód pod kątem technicznym. Układ chłodniczy, układ paliwowy, stan oleju w silniku. Wszystko to jest bardzo ważne i wpływa na przebieg jazdy. Gdy auto zepsuje się w mieście, nie jest to aż tak problematyczne. Trzeba jednak zadbać o to, by samochód był w pełni sprawny podczas wyjazdu. Podpowiadamy, jak przyśpieszyć przegląd auta.

Jak przygotować samochód do jazdy?

Samochód do jazdy zazwyczaj musimy być odpowiednio przygotowany, jednak czasem zdarzają się takie wyjazdy, podczas których auto nie powinno dawać jakichkolwiek zastanawiających sygnałów. Taki przegląd auta nie zajmuje wcale dużo czasu, a kilka modułów przez podróżą jest wręcz kluczowych do przejrzenia.

Po pierwsze: sprawdźmy układ chłodniczy. Temperatury mamy dość wysokie, a podczas pracy silnika, są one jeszcze wyższe niż na zewnątrz. Sprawnie działająca chłodnica pozwoli autu sprawnie poruszać się po drogach, bez zbędnych przygód z przegrzaniem na trasie. Wyciekający płyn chłodniczy również nie zwiastuje nic dobrego. Nikt nie chce przeprowadzać podczas drogi przymusowych postojów, a dolewanie wody/płynu do rozgrzanego auta nie jest niczym przyjemnym.

Jak holować samochód? Warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach

Po drugie: sprawdźmy, w jakim stanie jest olej i ile go jest. Jeździć – obserwować może w tym wypadku wcale nie wystarczyć. Jeśli olej ma dziwną konsystencję i jest mocno ciemny, warto go zmienić. Mamy wtedy pewność, że auto zagwarantuje nam mniejsze spalanie benzyny, lepsze osiągi, a silnik będzie miał lepsze smarowanie.

Jak przygotować auto do długiej trasy

Co sprawdzić przed podróżą samochodem?

Jak przygotować auto do długiej trasy? Po trzecie: sprawdźmy stan układu hamulcowego: w jakim stanie są klocki hamulcowe, jak wygląda ogólny stan tarcz hamulcowych. Warto zadbać o stan układu hamulcowego, ponieważ to od niego właśnie zależy, czy w niebezpiecznej lub nerwowej sytuacji będziemy w stanie zatrzymać się odpowiednio szybko. Zadbajmy również o stan wężyków, przez które przepływa płyn hamulcowy.

Po czwartek : sprawdzić należy również stan opon i ich ciśnienie. Minimalna głębokość bieżnika to obecnie 1,6 mm. Warto również sprawdzić, czy z opon nie ucieka powietrze. Jeśli tak się dzieje w dość krótkim czasie od ich napompowania, można pomyśleć nad wymianą ogumienia w aucie. Wyważenie opon jest równie ważne, ponieważ wpływa na stabilność jazdy, drgania kierownicy i uszkodzenia końcówki drążka kierowniczego.

Warto także sprawdzić inne drobnostki, typu: na pewno opłacone OC, ważny przegląd techniczny auta, sprawne wycieraczki, wszystkie światła. Zazwyczaj dzieje się także, że przed ważną podróżą lubi przepalić się żarówka albo skończyć płyn do spryskiwaczy. Zapas obu pozwoli na spokojnie cieszyć się wyprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *