Eksploatacja klasyka,  Porady

Klasyk jako daily – jakie są wady i zalety jazdy youngtimerem na co dzień?

Wielu z nas uwielbia patrzeć na swoje auto i słyszeć dźwięk odpalanego silnika. Wyobraźcie sobie, że słyszycie i patrzycie na swojego klasyka codziennie, o każdej porze dnia. Klasyk jak daily – dobry pomysł, a może wręcz przeciwnie? Przejrzyjmy wady i zalety takiego rozwiązania. 

Jazda klasykiem na co dzień – jak to ugryźć? 

Jeżdżeniem autem klasycznym na co dzień może być nieco problematyczne. Dlaczego? Przyjrzeliśmy się wszystkim za i przeciw i udało się nam przygotować listę rzeczy i potencjalnych sytuacji, na którą każdy właściciel youngtimera powinien być przygotowany. 

1. Klasyczne auto wymaga dopieszczania

Youngtimer, który poruszałby się po drogach na co dzień, wymaga znacznie więcej uwagi. Przede wszystkim jest to spowodowane zupełnie inną budową silnika, która znacznie różni się od współczesnych aut. Warto zwrócić także uwagę na dostępność części do tych samochodów. Niekiedy o choćby podstawową część jest naprawdę trudno. 

2. Youngtimer generuje koszty 

Auto, które osiągnęło już swoją pełnoletniość, jest w stanie generować naprawdę spore koszty.  Samochód, który ma już kilkadziesiąt lat częściej się psuje, częściej daje za wygraną. Zaczyna być także problem z częściami do takich maszyn. Trzeba także dodatkowo wziąć pod uwagę dodatkowe zabiegi, jakich wymaga takie auto. Mam tutaj na myśli między innymi ustawienie gaźnika w autach starszych. Ta usługa potrafi być dzisiaj naprawdę kosztowna, głównie przez brak wykwalifikowanych specjalistów w tym zagadnieniu. Technologia idzie do przodu, a co za tym idzie, w niepamięć przechodzą problemy motoryzacyjne, które jeszcze codziennością były niecałe 20 lat temu. 

Czy warto zakładać instalację gazową do swojego klasyka? 

3. Klasyk może nie odpalić wtedy, gdy najbardziej będziemy tego potrzebować

Klasyczne auto wymaga wkładu finansowego. To już wiemy. Co jednak w sytuacji, gdy zawiedzie nas technicznie w najgorszym możliwym momencie? Takie sytuacje także się zdarzają i warto je mieć na uwadze. Silnik może nie odpalić, zawsze.  Wtedy zostaje już tylko inna, bardziej niezawodna droga komunikacji. 

Klasyczne auto – zalety użytkowania na co dzień

Jazda youngtimerem nie tylko od święta ma sporo plusów. Przede wszystkim to nieoceniona przyjemność z jazdy. Każde zatrzymanie na światłach albo ruszenie na rondzie sprawia, że czujemy dumę z posiadanego auta. Wiemy, że trud, pieniądze i wysiłek włożone w naprawy i dbanie o to auto, nie poszły na marne. 

Youngtimery trzeba kochać, one to czują. Potrafią się naprawdę pięknie odwdzięczyć za pielęgnację i ten czas złożony w ich pielęgnację. Wystarczy się raz przekonać o tym na własnej skórze, a już więcej nie będzie chciało się wsiąść do zwykłego, nowoczesnego auta. Uwaga, to działa jak uzależnienie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *