Klasyki,  Opisy modeli

Jakie radio do Saaba 900? Przegląd klasycznych ofert i kilka autorskich wariacji

Znaleźć radio do klasycznego auta nie jest wielkim wyczynem. Tak mogłoby się wydawać aż do dzisiaj. Będziecie świadkami poszukiwań idealnego radia do Saaba 900. Proste? Nic bardziej mylnego. Przyjrzyjmy się radioodbiornikom z epoki tego nietuzinkowego auta. Ostrzegam, to będzie jazda bez trzymanki. 

Saab 900 – jakie radio wybrać? 

Saab 900 rządzi się swoimi prawami. Wie to każdy miłośnik marki, a bardzo szybko przekonuje się o tym nowicjusz. Zaliczam się do drugiej grupy i zajmuję zaszczytne miejsce “żółtodzioba”. Dzisiaj jednak moje pojęcie na temat jednego, bardzo ważnego elementu tego wozu się poszerzyła. Jakie radio wybrać do 900? Nadal nie znam poprawnej odpowiedzi na to pytanie, jednak mam wrażenie, że jestem bliżej niż dalej na drodze poznania prawdy. 

Saab 900 to nietuzinkowe auto, którego kokpit wyglądem aż do złudzenia przypomina kokpit odrzutowca. Nic dziwnego, Saab Scania specjalizował się także w tworzeniu silników do samolotów. Deska rozdzielcza jest więc bardzo wyjątkowa. Jakie więc radio do niej dobrać, by pasowało do reszty, równie wyjątkowego designu? 

I tutaj napotkałam pierwszy problem: po wpisaniu frazy “radio saab 900” wcale nie pojawia się nagle dużo wyników. Człowiek nie czuje zawrotu głowy, a jest wręcz odwrotnie – wybór jest tak mały, że pojawiają się myśli – “co z tym samochodem jest nie tak?”. Na tym jednak przygoda się nie kończy. 

Oryginalne radio do Saaba 900 – jest w ogóle do dostania? 

Jeśli już zrozumiemy, dlatego jest tak mało oryginalnych radioodbiorników, jesteśmy o krok do zrozumienia, dlatego szukać będziemy przede wszystkim radia Clarion, odmiany “made for SAAB”. Jest to oryginalnie montowane radio w Saabach z końcówki lat 80. i początku lat 90. Nie jest jednak łatwo je dostać. Co prawda na stronach aukcyjnych znajduje się sporo Clarionów, to jednak “made for SAAB” jest już białym krukiem. Na aukcjach kosztują zazwyczaj od 200 złotych w górę i jest ich naprawdę mało. 

Możemy także szukać radia Safari lub innych klasyków montowanych do samochodów z tamtych lat, jednak z daleka będzie widać, że wieje to jakąś podróbką. Radio do Saaba 900 powinno być dostosowane do warunków tego auta. Co to znaczy? Obecnie trudno jest dostać nawet przejściówkę do radia montowanego w Saabie, a co dopiero oryginalny odbiornik. Czym jest to spowodowane? Najprawdopodobniej brakiem konkretnej firmy, która specjalizowałaby się w produkcji sprzętu jedynie do aut tej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *